Nová záhrada - stromček

Vánoční stromeček nemusí skončit jen v koši: TAKTO ho ješte můžete využít na zahradě!

Přestože mnohé domácnosti zdobí během vánočních svátků umělé stromky nebo volí různé ekologické alternativy, stále je mnoho lidí, kteří nedají dopustit na vůni živého jehličí a pryskyřice. Drtivá většina živých stromků však po novém roce končí na smetištích. Je to ale velká škoda. Mohou ještě dobře posloužit v našich zahradách. Jak?

Neoddiskutovatelným plusem živých stromků je atmosféra, kterou našim domovům během svátků propůjčují. Vůně jehličí a pryskyřice jsou totiž nepřekonatelné. Jenže, na rozdíl od těch umělých, v domácnostech navzdory správné péči pochopitelně nevydrží tak dlouho. Postupně ztrácejí barvu, vysychají a koberce začneme mít plná jehličí. Tehdy nastává chvíle, kdy jejich mise končí. V tom lepším případě skončí ve tříděném bioodpadu, v tom horším pohozené na smetištích, u košů či dokonce ve volné přírodě. Přitom dřevo i jehličí lze velmi šikovně využít.

Zima ještě zdaleka neskončila a tak větvičky jehličnatých stromů můžete použít pro zazimování trvalek, okrasných dřevin, keřů nebo ovocných stromů. Vůbec přitom nevadí, pokud je již máte proti chladu zajištěné. Lednové a únorové mrazy totiž umí být pořádně kruté. V případě, že jste majiteli střěpkovače nebo drtiče, dřevo ze stromku můžete snadno přeměnit na voňavý mulč. Navíc jehličnany se rozkládají pomaleji a tak svou ochrannou funkci budou vykonávat mnohem déle. Pokud mulč nepotřebujete, štěpku můžete přidat do kompostu. Třetím způsobem, jak stromek v zahradě efektivně využít, je boj se slimáky. Ty totiž jehličnany nesnášejí. Jehličí si odložte, skladujte jej na suchém místě a na jaře jím můžete vysypat okraje záhonu. Slimácici tak nebudou mít šanci!

Nová záhrada - ihličie Opadané ihličie nemusí skončiť v koši. Využiť ho môžete, napríklad, v boji proti slizniakom. Zdroj: Profimedia

​V případě, že doma topíte pevnými palivy, dřevo ze stromku můžete použít i pro tento účel. Kmen i větvičky je samozřejmě třeba nařezat na vhodnou velikost. V žádném případě však vánoční stromek nepřidávejte do krbu. Pryskyřice, která je ve dřevě, totiž prská a vyskakující uhlíky mohou způsobit požár!

Nova zahrada - stromcek Ak vianočný stromček vyhadzujete, najprv z neho dôkladne oberte všetky ozdoby. Zdroj: Profimedia

​Pokud nevyužijete ani jeden ze způsobů recyklace, protože bydlíte v paneláku a nemáte zahradu, z vánočního stromku před vyhozením důkladně oberte všechny ozdoby, háčky, girlandy i lamely. Následně jej vyhoďte do bioodpadu, případně na místo k tomu určené. Určitě ho neodnášejte do lesa a neházejte do ohrad ke zvířatům v domnění, že to bude jejich potrava. Po ozdobách na větvičkách totiž zůstávají třpytky či mikroplasty a ty mohou zvěř zabít či způsobit jim vážné trávicí problémy. Buďme k přírodě ohleduplní!

Nova zahrada - stromceky Mnohé sídliská po Vianociach vyzerajú takto... Zdroj: Profimedia

Sledujeme sociální sítě