Víte, jak se správně sází stromky? S našimi tipy se jim bude dařit mnohem lépe!
Abychom v našich zahradách měli z nově vysazených stromků užitek, jaký očekáváme, vše začíná správným výběrem odrůdy. Vlaďka, která je odbornice na ovocné stromy, v Nové zahradě vysvětlila, že v současnosti je velmi důležité, abychom si vybírali hlavně samoopylivé druhy. Myslet je třeba i na to, ve kterém roce přichází rodivost. Přestože by se ovocné stromy měly ideálně vysazovat během teplého podzimu, pokud při vybraném druhu přichází rodivost až ve druhém nebo třetím roce, nezáleží na tom, kdy jej posadíme.
Na začátek je důležité vykopat pořádně hlubokou jámu, aby měl kořenový systém dostatek místa. Tam to ale nekončí. " Když si domů přinesete volnokorenní stromek, zásada je - mít nůžky. Vlásečnice raději nestříháme. Nebo pokud, tak jen velmi jemně, ale hrubé kořeny zastřihneme, abychom obnovili řezné rány. Netřeba se toho bát," vysvětlila Vlaďka .
Zároveň upozornila, že zakoupenému stromku je třeba po přinesení domů dopřát čas. "Nikdy nesázíme stromek hned poté, co si ho doneseme domů a sestříháme. Třeba ho minimálně, učebnicově, do 24 hodin ponořit do vody. Alespoň na 12 hodin," přízvukovala . Ve vodě však kořeny nenechávejte příliš dlouho, protože by mohly začít zahnívat.
Když kořenový systém zkrátíte a pořádně zavlažíte, aplikujte na něj mykorhizní houby. " Musí to být na tom kořenu, protože pokud to bude jen v půdě a nebude se to dotýkat kořenové soustavy, tak ta houba nám nepřežije. Vypadá to jako granule, ale jsou to houby, které sice parazitují na kořeni, ale dobře parazituje. Zlepšuje půdní vzdušnost a přivádí více živin ," řekla odbornice.
Při samotné výsadbě je třeba být také opatrný. Hloubka výsadby totiž záleží na tom, kde je umístěn podnož. Místo očkování nesmí být nikdy zasypáno půdou. Po umístění mladého stromku do jámy ho zasypte půdou, jemně ji zamačkejte a podepřete kolíkem. Na závěr vytvořte zálivkový talíř a vydatně polijte.