Jak si vypěstovat chutnou zeleninu a krásné rostlinky z toho, co máte doma v kuchyni?
Staré známé heslo "vše se dá, jen třeba chtít" platí v zahradničení dvojnásob. Trpělivost a péče jsou základní předpoklady pro to, abyste vypěstovali cokoliv, co budete chtít. A to dokonce z toho, co máte doma v kuchyni. Podle Martina Čurdy z Nové zahrady se dá rozmnožit téměř každé ovoce či zelenina, ale zároveň připomíná, že ne při všem třeba čekat úrodu.
Ovoce: Kiwi, citrony či pomeranče jsou nejvděčnější druhy ovoce v otázce vlastní výsadby do květináče. Stačí z plodu vybrat semínka, očistit je od dužiny a zasadit. Při dostatečné trpělivosti a péče si vypěstujete krásné rostlinky. Nesmíme však zapomínat na to, že úrodu nebudete mít jen tak snadno. Ti prote, že jde o rostliny semenáče, ne o naočkované odrody. Dobrou zprávou ale je, že rodící odrodu lze snadno dodatečně naroubovat. Podobně je to i s jablkem či hruškou.
Zelenina: "Co se snadno množí a při čemž lze zaznamenat velké pěstitelské úspěchy a vypěstovat si vlastní plody, to je zelenina. Například, česnek nám zvykne sám klíčit v chladničce. Tam je ale proces růstu zdlouhavější. Rychleji a efektivněji rostou plodové druhy zeleniny, například, rajčata a papriky," vysvětlil Martin. Semínka z rajčat či paprik získáte také velmi snadno. Plod jen proříznete a semínka vyberete. V případě rajčat stáním ve vodě odstraníte dužinu. Následně semínka necháme trochu přesušit a zasadíme ideálně do truhlíku. Na začátek si vypěstujeme sazenice, které probereme. Vybereme ty nejsilnější jedince a ty zvlášť přesadíme. "Vlastní sazenice si můžete takto vypěstovat na balkoně či na parapetu. I když už mnozí sazenice mají, nic nezmeškáte, akorát je budete později sázet a později budou přinášet plody. Minimálně se vyhnete riziku pozdních jarních mrazíků. Pojďte do toho! Je to určitě smysluplnější činnost, jak jen tak sedět se založenýma rukama," dodal Čurda.
Tak směle do toho a držíme palce! Více tipů od Martina najdete ve videu!